A tartós házasság garanciája Jézus Krisztus keresztje

2021.10.13

Siroki Brijeg egy kis városka Bosznia-Hercegovinában, kb 30 km-re Medjugorjétól. E város különlegessége az, hogy a 13 000 fős hívő közösségében a plébániai anyakönyvek feljegyzései alapján ezidáig nem fordult elő válás.

Manapság, mikor a válást gyakran a házassági konfliktusok megoldásának tartják, ez egyenesen hihetetlennek tűnik. A rendkívüli tény titkát a Medugorjéba tartó zarándokok fedték fel: 

A házassági problémák csodagyógyszere nem más, mint Jézus Krisztus, aki meghalt értünk a kereszten.


Ne feledjük, hogy az évszázadok során a a helyi lakosok kegyetlen üldöztetéseket éltek át-előbb a muzulmánok, később a kommunisták részéről. Sokat szenvedtek a szabadságuk és a Jézus Krisztusba vetett hitük védelmében, melyet mindörökre ki akartak törölni Európának erről a helyéről. Ezek a kemény események megerősítették a helyi emberek hitét abban, hogy a menekvés egyedül Üdvözítőnk keresztjében van. 

Ezért a házasságot elválaszthatatlanul összekötötték Jézus Krisztus keresztjével.  A házasságot, melyből emberi élet fakad arra a keresztre alapozták, melyből isteni élet fakad.


Hogyan néz ki ez a gyönyörű hagyomány? Az egész már a házasságra való felkészítés során kezdődik. A jegyeseknek nem csak azt mondják, hogy a boldogságodat találtad meg, hanem: megtaláltad a keresztedet is , a keresztet, melyet szeretned és hordoznod kell, s melyet nem szabad soha eldobnod. 

Hercegovinában ezek a szavak nem váltanak ki megütközést, mivel itt a keresztet a legnagyobb szeretet kifejeződésének tartják, s a hely, ahová kifüggesztik, a legfontosabb hely a lakásban .

A házasság szentségének szertartása a következőképpen zajlik: először a menyasszony helyezi kezét a megszentelt keresztre, majd a vőlegény ráteszi az ő kezét a menyasszony kezére. Csak ezután tekeri a pap a stólát a keresztet átölelő kezük köré, s a jegyesek házastársi szeretetet hűséget és tiszteletet ígérnek egymásnak a hagyományos szavakkal. 

A kereszten egyesült kezek gesztusa kifejezi, hogy a kereszt a házasság alapja. 


Végül az ifjú házasok nem egymást, hanem a keresztet csókolják meg.



"Tudják, hogy a szeretet forrását ölelik át. A keresztre helyezett kezüket néző tanúk tudják, hogyha a férj elhagyja feleségét, vagy a felség a férjét, akkor valójában a keresztet, azaz magát Krisztust utasítja el, hiszen e három, Krisztus , a férfi és a nő a szentség által eggyé válik. S aki eldobja a keresztet annak semmije sem marad, mert aki Jézust hagyja el, az mindent elveszít."


Az esküvői szertartás után az újdonsült házasok a keresztet kitüntetett helyre függesztik az otthonukban. Attól kezdve ez a hely lesz a közös imájuk és a családi problémáik megoldásának színhelye. Nézeteltérés vagy veszekedés esetén nem pszichológushoz, jogászhoz vagy jósnőhöz mennek , hanem visszatérnek a házasságuk forrásához, a kereszthez. Ott tanulják meg térden állva megoldani a nehézségeket Jézussal, aki a menekvést jelenti és a megbocsátás példáját mutatja. A szülők hozzáállásának köszönhetően a gyermekek is megtanulják a megfeszített és feltámadott Jézust tenni az első helyre, s így ő lesz mindannyiuknak a szeretet a megbocsátás, a gyógyulás és az életöröm forrása.

( Az írás teljes terjedelmében a Szeressétek egymást című katolikus folyóirat 38. számában jelent meg)